Kolik Bebek Dosyası (Bebeğim Kolik mi)

Merhaba arkadaşlar, öncelikle kendimi tanıtmama izin verin. Ben Burhan, Oğuz’un babasıyım. Bir önceki bebeğimiz Eylül’ün zamanında koliklik dosyasını çok fazla derinlemesine inceleme imkanı bulamadığımız için bazı sıkıntılar yaşamıştık. Bebeğim kolik mi sorusunu ve kolik bebek konu başlığını birlikte cevaba ulaştırabileceğimizi düşünüyorum.

Bu tabirin çok yeni olduğunu biliyorum. İlk bebeğimiz Eylül için bize koliklik kelimesi hiç telaffuz edilmemesine rağmen Eylül eğer 2019 yılında doğmuş olsaydı onunda kolik bir bebek olduğundan adım gibi emin olabilirdim. Bu konuda çok detaylı araştırmalar yapmış biri olarak birden fazla konu başlığı hakkında bilgilendirmeler yapacağım. Hazırsanız başlayabiliriz…

Kolik Bebek Nedir – Nasıl Anlaşılır

Eskilerin “sıkıntılı çocuk” dedikleri durmaksızın ağlayan çocuklara günümüzde kolik bebek deniyor. Bu tanımlama tabi ki espri amaçlı yapılmıştır. Bu internet sitesini açma amacım biraz da benim gibi doğru yol gösteren bir adres bulamayan insanların buluşmasını sağlamaktır.

Öncelikle kolik bebek nedir sorusunun cevabını arayacak olursak:

Tekrar eden haftalar boyunca, haftanın en azından yarısında, minimum 3 – 4 saati bulan huzursuzlukla karşılaşıyorsanız ve bebeğiniz uzun süreli ağlama nöbetleri geçiriyorsa.

Bu durumlarda bebeğinizin kolik olduğundan bahsedebiliriz. Her ne kadar bebeklerin %5 – %15 arasında gözlemlendiği söylense de son zamanlarda çevremdeki pek çok bebeğin kolik olduğunu da görmezden gelemiyorum.

Kolik Bebek Ne Zaman Başlar

Bu konuda ebeveynler gözlemlerine onuncu günün sonunda başlayabilirler. Sonrasında ise 2. Aya kadar geçen süre içerisinde artarak devam eder ve bir iki ay daha bekleyerek en geç 4. Ayın sonunda yine kendiliğinden bu durum düzelemeye başlar.

Ağlama Nöbetleri Ne Kadar Sürer

Kolik bebekler için ağlama nöbetlerinin 3 – 5 saat arasında sürdüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Bebek sakinleştirilmeksizin ağlayabilir. Tabi ki bu rakamlar bebekten bebeğe değişkenlik göstermekle beraber bazı bebeklerde çok daha uzun sürelerde devam eden ağlama nöbetleri ile karşılaşmanın söz konusu olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir

Bu konu başlığının cevaplarını daha sonra detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Şimdilik birkaç başlıkla incelemek gerekirse çoğunlukla bağırsak kaynaklı olan ve bağırsak kaynaklı olmayan (psikolojik – çevre etmenli ve diğer rahatsızlıklar olmak üzere) ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz.

Her ne kadar kolik bebeklerin bağırsak ve gaz kaynaklı olarak ortaya çıktığını düşünenlerin sayısı düşünmeyenlerin sayısından bir hayli fazla olsa da psikolojik etkileri neticesinde de kolikliğin ortaya çıkması gibi birtakım durumlardan bahsetmek yanlış olmayacaktır.

Ben fön makinesi (saç kurutma makinesi) sesi ile susan bebeklerin; bağırsak sorunları nedeniyle sustuklarını (yada bağırsak kaynaklı bir soruna sahip olduklarını) düşünmüyorum. Yeri geldikçe bu sorunun cevaplarını birlikte bulabileceğimize inanıyorum.

Sonuç Olarak

Bizim koliklik maceramızı parça parça bu web sitesinde görebilirsiniz. Elimden geldiğince kolik bebek konusunu sade ve akıcı bir şekilde size ulaştırmaya çalışacağım. Bu konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir