Kolik Bebek Ne Zaman Düzelir

Dilerseniz kolik bebek anneleri olarak sorunların temeline inerek kolik bebek nedir sorusunun cevabını arayalım. Bu konuda web sitemizde pek çok farklı içeriğin var olduğunu hatırlatmak isteriz. Kolik bebek; ansızın günün belli zamanlarda ve çok uzun süreli ağlama nöbetleri geçiren bebeklere verilen bir isimdir. Pek çok farklı nedeni olduğu düşünülse de tam olarak yorum yapmak mümkün olmayabilir.

Kolik Bebek Ağlamaları Ne Zaman Geçer

Tam olarak bu sorunun ne zaman geçeceğini söylemek için bebeğinizin kolik olup olmadığının bilinmesi ve net bir şekilde ağlama sebebinin tespit edilmesi gerekmektedir. Dilerseniz kolik dışında bebeğinizin neden ağlayabileceğini de araştırabilirsiniz. Bebeğiniz kolik nöbetleri için değil de başka bir sebepten dolayı ağlıyorsa bu sebebin bulunup ortadan kaldırılması sizin rahat etmenizi sağlayabilir.

Kolik çoğunlukla dış uyarıcılara bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Sebebi ne olursa olsun büyük oranda bebeğiniz beşinci ayın sonunda bunlarla mücadele etmeyi öğreneceği için kolik ortadan kalkacaktır.

Kolik Ağlamaları Ne Zaman Son Bulur

Bu zaman diliminden önce de kolik nöbetlerinin son bulması pek tabi ki mümkün olabilir. Öncelikle ağlama kaynağının ortadan kaldırılması yeterli olabilir.  Bunu net olarak bulmak kolay olmadığı için şu an bu satırları okuduğunuzu varsayıyoruz. Yani şunu dediğinizden eminiz: “Biz bu sorunun sebebini bulsak zaten şu an bu sayfada olmazdık!”

Sonradan kendini gösteren kolik ağrılarını ortadan kaldırmak için düşük seste konuşmak, hafif hareket etmek yeterli olabilir. Annenin süt verme esnasında gaz yapıcı gıdalardan uzak durması ve gaz alıcı bazı davranışlarda bulunması (yani kısaca beslenmesine dikkat etmesi) kolik sancılarının kısa sürmesini sağlayabilir.

Beyaz Gürültü Önemlidir

Bebeğinizin çoğunlukla dış uyarıcılarla karşılaşması sonucunda ağladığı düşünülüyor. Bu konuda Türkçe kaynaklarda çok fazla bilgi bulamasam da yabancı web sitesi ve forumlarda düşünce bu yönde, bu sebeple elektrik süpürgesi, fön makinesi sesi gibi bazı seslerin bebek üzerinde son derece olumlu etkileri bulunuyor. Bebeğiniz daha rahat bir şekilde uykuya geçiş yaptığı için daha rahat dinleniyor bu da ağlamasını engelliyor.

Emzik – Kanguru – Ana Kucağı Kullanımı

Bebeğinizin rahatlamasını sağlayacak bazı hareketleri yapabilirsiniz. Bunlar arasında yatıştırıcı masajlar, gaz masajları ve hareketler gün içerisinde aniden ortaya çıkacak nöbetlerin önüne geçebilir. Zamanında emzik kullanma konusunda hekiminizden destek alabilirsiniz.

Kanguru ve ana kucağı da bebeğinizin hem gazının azalmasını sağlayacak hem de daha rahat etmesi için yardımcı olacaktır. Tüm bunlar bir araya geldiğinde bebeğiniz açısından daha mutlu geceler geçirmek mümkün olabilir.

Merak ettiğiniz soruları lütfen yorum bölümünden bize iletmeyi unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir