Kolik Bebek Nedir (Kolik Bebek Ne Demek)

Hatırlarsanız daha önceki yazımızda kolik bebek ne demek sorusuna giriş yapmıştık. Bu yazımızda ise halk arasında tahmin edilen nedenlerinin ötesinde araştırmalara göre kolik bebek ne demektir sorularının cevaplarını araştıracağız.

Kolik Bebek Nedir – Ne Değildir

Öncelikle şu konunun altını çizmek isterim ki yerli – yabancı pek çok kaynakta bu konuda ortalama bilgiler yer almasına rağmen hiçbir tedavi yada net bir sebep bulmak mümkün olmayan bir bebek rahatsızlığıdır. Öncelikle bu konunun altını çizmek gerekiyor.

Yabancı (Avrupa ülkelerinde yer alan internet sitelerinde) her on bebekten birinde görüldüğü söylense de benim çıkarımlarım ülkemiz için bu oranın daha yüksek olduğu yönündedir.

Kolik bebek: Bebekler için sıklıkla ortaya çıkan bir huzursuzluk hali, uykuya dalamama devamlı ağlama benzeri nöbetlerle kendini gösteren bir yakınmadır.

İnternet üzerinde bu nöbetler hakkında ortalama bilgilere yer verilmesine rağmen net bir zaman aralığı yada süre vermek pek mümkün olmamaktadır. Yine de bebeklerin kolik bebek anneleri nöbetlerini ortalama olarak bir noktada buluşturmak gerekirse:

Çoğunlukla akşam vakitlerinde veya öğleden sonra başlayan ağlama nöbetleri ve huzursuzluk durumu şeklinde kendini gösterir. Yumruklarının sıkılması, ayaklarının karnına doğru çekilmesi ve acı çeken bir yüz ifadesiyle birleşen nöbetler ortaya çıkar. Büyük ihtimalle nöbet başlamadan önce bebeğiniz gülücükler saçıyor olabilir. Bir anda kendini gösteren bu ağlama nöbetleri çoğunlukla anne ve babayı korkutabilir.

Kolik Bebek Ne Demek

Öncelikle bebeğin kolik olması ne demek sorusunun cevabına ulaştığımızı ümit ediyorum. Kısaca bilinen (aslında tahmin edilen) nedenlerine yeniden göz atmamız gerekirse:

  • Mide rahatsızlıkları
  • Bağırsak rahatsızlıkları
  • Beslenme farklılıkları
  • Nörolojik ve kardiyovasküler nedenler

Kolik bebek nedir sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkabilir. Bunlardan bazıları bebeğim kolik mi sorusunun cevabını bize verirken hiç biri olmayabilir. Tabi ki bu konu ön plana çıktığında hekiminizle iletişim halinde bulunmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Her ne kadar kolik bebek konusunda merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışsak da asıl bilgi almanız gereken kaynakların hekiminiz olduğunu unutmamalısınız.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Biter

Genellikle bebek dışkıladığında ve/veya gaz çıkardığında bu nöbetlerin sonuna gelinmiş demektir. Her zaman için bu durumun bu şekilde olacağı anlamı çıkarılmaz. Bazı durumlarda bebek yorulduğu için bitebilirken bazı durumlarda ise aralıksız bir şekilde sürebilir. Aslına bakılırsa bu konuda sürecin daha kısa olması da bir nevi anne baba açısından büyük bir şans olarak yorumlanabilir. Siz de bebeğim kolik mi sorusunu sıklıkla soranlardansanız yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir